The distance of a chord of length 16 cm from the centre of a circle is - End-of-Chapter Exercises

part 2 - Question 9 - End-of-Chapter Exercises - Chapter 5 Class 9 - I’m Up and Down, and Round and Round (Ganita Manja - Class 9
part 3 - Question 9 - End-of-Chapter Exercises - Chapter 5 Class 9 - I’m Up and Down, and Round and Round (Ganita Manja - Class 9

Remove Ads Share on WhatsApp

Transcript

Question 9 The distance of a chord of length 16 cm from the centre of a circle is 6 cm. Find the radius of the circle. Let’s draw the diagram Here, we have circle with center O Let Radius = r cm Let AB be the chord And, OM be perpendicular distance to AB from O ∴ OM = 6 cm We know that Perpendicular from the center to the chord, bisects the chord So, we can write AM = MB = 𝟏/𝟐AB = 1/2 × 16 = 8 cm We need to find Radius, i.e. OA Joining OA Since ∆ AOM is a right angled triangle By Baudhāyana–Pythagoras theorem 〖𝑂𝐴〗^2=〖𝑂𝑀〗^2+〖𝐴𝑀〗^2 Putting OA = Radius = r, OM = 6 cm, AM = 8 cm 𝒓^𝟐=𝟔^𝟐+𝟖^𝟐 𝑟^2=36+64 𝑟^2=100 𝑟^2=10^2 𝑟=√(10^2 ) 𝒓=𝟏𝟎 cm Thus, radius is 10 cm

Davneet Singh's photo - Co-founder, Teachoo

Made by

Davneet Singh

Davneet Singh is an IIT Kanpur graduate and has been teaching for 16+ years. At Teachoo, he breaks down Maths, Science and Computer Science into simple steps so students understand concepts deeply and score with confidence.

Many students prefer Teachoo Black for a smooth, ad-free learning experience.