
Learn in your speed, with individual attention - Teachoo Maths 1-on-1 Class
Examples
Example 2 Important
Example 3 Important
Example 4 (a)
Example 4 (b) Important
Example 4 (c)
Example 5
Example 6
Example 7 Important
Example 8 Important
Example 9
Example 10
Example 11 Important
Example 12 Important
Example 13
Example 14 Important
Example 15 Important
Question 1 Deleted for CBSE Board 2024 Exams
Question 2 Deleted for CBSE Board 2024 Exams
Question 3 Important Deleted for CBSE Board 2024 Exams
Question 4 Important Deleted for CBSE Board 2024 Exams
Question 5 Deleted for CBSE Board 2024 Exams You are here
Question 6 Important Deleted for CBSE Board 2024 Exams
Last updated at May 29, 2023 by Teachoo
Question 5 6 bowls cost Rs 90. What would be the cost of 10 such bowls? Cost of 6 bowls = Rs 90 Cost of 1 bowl = Rs 90/6 Cost of 10 bowls = Rs 90/6 × 10 = Rs 45/3 × 10 = Rs 15 × 10 = Rs 150 Thus, 10 bowls cost Rs 150