Get live Maths 1-on-1 Classs - Class 6 to 12
Examples
Example 2
Example 3 Important
Example 4 Important
Example 5 You are here
Example 6 Important
Example 7
Example 8 Important
Example 9 Important
Example 10 (a)
Example 10 (b) Important
Example 10 (c)
Example 11
Example 12
Example 13 Important
Example 14 Important
Example 15
Example 16
Example 17 Important
Example 18 Important
Example 19
Example 20 Important
Example 21 Important
Last updated at March 23, 2023 by Teachoo
Example 5 6 bowls cost Rs 90. What would be the cost of 10 such bowls? Cost of 6 bowls = Rs 90 Cost of 1 bowl = Rs 90/6 Cost of 10 bowls = Rs 90/6 × 10 = Rs 45/3 × 10 = Rs 15 × 10 = Rs 150 Thus, 10 bowls cost Rs 150