Suppose 1 chocolate costs Rs 100

How much would 5 chocolate cost?

18.jpg

Advertisement

Cost of 1 Chocolate = Rs 100

Cost of 5 Chocolate = Rs 5 × 100

= Rs 500

 

Let’s take another example

Suppose 5 pens cost Rs 100. How would 9 pen cost?

 

Unitary Method - Part 2

Advertisement

Cost of 5 pens = Rs 100

Cost of 1 pen = Rs 100/5

Cost of 9 pens = Rs 9 × 100/5

 = 9 × 20

 = Rs 180

 

So,

What we did was,

We find cost of 1 pen, & then find cost of 9 pens

 

This method of finding value of 1 unit

& then using it to find value of multiple units is called Unitary Method.

 

Let’s take another example

Three watches cost Rs 1200. How much five watches would cost?

 

Unitary Method - Part 3

Cost of three watches = Rs 1200

Cost of one watch = Rs 1200/3

Cost of five watches = Rs 1200/3 × 5

  = 400 × 5

  = Rs 2000

 

5 identical books weights 5 kg. How much 3 of these books weight?

 

Unitary Method - Part 4

 

Weight of 5 identical books = Rs 5 kg

Weight of 1 books = 5/5 kg

Weight of 1 books = 5/5 kg × 3 kg

= 1 × 3

= 3 kg

 

 

A train takes 3 hours to travel 180 km. How much time would it take to travel 540 km?

Time taken to travel 180 km = 3 hours

Time taken to travel 1 km = 3/180 hours

 

Time taken to travel 540 km = 3/180 × 540 hours

= 3/18 × 54 hours

= 1/6 × 54 hours

= 9 hours

  1. Chapter 12 Class 6 Ratio And Proportion
  2. Concept wise

About the Author

Davneet Singh's photo - Teacher, Engineer, Marketer
Davneet Singh
Davneet Singh is a graduate from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 10 years. He provides courses for Maths and Science at Teachoo.