Check sibling questions

Ex 12.3, 7 - Cost of 4 dozens bananas is Rs 60. How many

Ex 12.3, 7 - Chapter 12 Class 6 Ratio And Proportion - Part 2

Introducing your new favourite teacher - Teachoo Black, at only ₹83 per month


Transcript

Ex 12.3, 7 Cost of 4 dozens bananas is Rs 60. How many bananas can be purchased for Rs 12.50? 1 dozen = 12 units 4 dozen = 12 × 4 units = 48 units Number of Bananas purchased for Rs 60 = 48 Number of Bananas purchased for Rs 1 = 48/60 Number of Bananas purchased for Rs 12.50 = 48/60 × 12.50 = 24/30 × 12.50 = 12/15 × 12.50 = 4/5 × 12.50 = 4/5 × 1250/100 = 4/5 × 125/10 = 4/10 × 125/5 = 4/10 × 25 = 100/10 = 10 ∴ 10 Bananas can be purchased for Rs 12.50

Davneet Singh's photo - Co-founder, Teachoo

Made by

Davneet Singh

Davneet Singh has done his B.Tech from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 12 years. He provides courses for Maths, Science, Social Science, Physics, Chemistry, Computer Science at Teachoo.