Check sibling questions

Example 11 - If the cost of 6 cans of juice is Rs 210, then what will

Example 11 - Chapter 12 Class 6 Ratio And Proportion - Part 2

Introducing your new favourite teacher - Teachoo Black, at only ₹83 per month


Transcript

Example 11 If the cost of 6 cans of juice is Rs 210, then what will be the cost of 4 cans of juice?Cost of 6 cans = Rs 210 Cost of 1 cans = Rs 210/6 We need to find Cost of 4 cans Cost of 4 cans = Cost of 1 can × 4 = Rs 210/6 × 4 = 210 × 4/6 = 210 × 2/3 = 70 × 2 = 140 ∴ Cost of 4 cans is Rs 140 = 210 × 2/3 = 70 × 2 = 140 ∴ Cost of 4 cans is Rs 140 = 210 × 2/3 = 70 × 2 = 140 ∴ Cost of 4 cans is Rs 140

Davneet Singh's photo - Co-founder, Teachoo

Made by

Davneet Singh

Davneet Singh has done his B.Tech from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 12 years. He provides courses for Maths, Science, Social Science, Physics, Chemistry, Computer Science at Teachoo.