Check sibling questions

Ex 12.3, 10 - Raju purchases 10 pens for Rs 150 and Manish buys 7

Introducing your new favourite teacher - Teachoo Black, at only ₹83 per month


Transcript

Ex 12.3, 10 Raju purchases 10 pens for Rs 150 and Manish buys 7 pens for Rs 84. Can you say who got the pens cheaper?For Raju, Cost of 10 pens = Rs 150 Cost of 1 pen = Rs (150/10) = Rs 15 For Manish, Cost of 7 pens = Rs 84 Cost of 1 pen = Rs (84/7) = Rs 12 Since cost of 1 pen for Manish is cheaper, ∴ Manish got the pens for a cheaper price.

Davneet Singh's photo - Co-founder, Teachoo

Made by

Davneet Singh

Davneet Singh has done his B.Tech from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 12 years. He provides courses for Maths, Science, Social Science, Physics, Chemistry, Computer Science at Teachoo.