web analytics

Ex 3.1, 3 - The cost of 2 kg apples and 1kg grapes - Forming equations graphically and algebraically

  1. Chapter 3 Class 10 Pair of Linear Equations in Two Variables
  2. Serial order wise
Ask Download

Transcript

Ex 3.1, 3 The cost of 2 kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically. Let the cost of apples per kg be Rs x & Let the cost of grapes per kg be Rs y 2kg apples and 1 kg grapes cost Rs 160 2 × Cost per kg of apples + 1 × Cost per kg of grapes = 160 2x + y = 160 2x + y – 160 = 0 Also, 4 kg apples and 2 kg grapes cost Rs 300 4 × Cost per kg of apples + 2 × Cost per kg of grapes = 300 4x + 2y = 300 4x + 2y – 300 = 0 2(2x + y – 150) = 0 (2x + y – 150) Now, plotting equations 2x + y – 160 = 0 ...(1) 2x + y – 150 = 0 …(2) Solving (1) 2x + y – 150 = 0 y = 150 – 2x Solving (2) 2x + y – 160 = 0 y = 160 – 2x

About the Author

Davneet Singh's photo - Teacher, Computer Engineer, Marketer
Davneet Singh
Davneet Singh is a graduate from Indian Institute of Technology, Kanpur. He provides courses for Mathematics from Class 9 to 12. You can ask questions here.
Jail