Slide100.JPG

Share on WhatsApp

Transcript

Question 3 Roshan wants to buy milk and 3 types of fruit to make fruit custard for 5 people. He estimates the cost to be ₹100. Do you agree with him? Why or why not?No, I do not agree with his estimate of ₹100. Method: I would break down the cost of each ingredient needed for five people. 1 liter of milk: ≈ ₹65 3 types of fruit (e.g., a few bananas, two apples, a small bunch of grapes): ≈ ₹35 + ₹50 + ₹60 = ₹145 Estimate: The total cost would likely be over ₹200 (₹65 + ₹145). Roshan's estimate of ₹100 is too low.

Davneet Singh's photo - Co-founder, Teachoo

Made by

Davneet Singh

Davneet Singh has done his B.Tech from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 15 years. He provides courses for Maths, Science and Computer Science at Teachoo