Question 5 - Examples - Chapter 7 Class 7 Comparing Quantities
Last updated at Dec. 16, 2024 by Teachoo
Last updated at Dec. 16, 2024 by Teachoo
Question 5 6 bowls cost Rs 90. What would be the cost of 10 such bowls? Cost of 6 bowls = Rs 90 Cost of 1 bowl = Rs 90/6 Cost of 10 bowls = Rs 90/6 × 10 = Rs 45/3 × 10 = Rs 15 × 10 = Rs 150 Thus, 10 bowls cost Rs 150
Examples
Example 2 Important
Example 3 Important
Example 4 (a)
Example 4 (b) Important
Example 4 (c)
Example 5
Example 6
Example 7 Important
Example 8 Important
Example 9
Example 10
Example 11 Important
Example 12 Important
Example 13
Example 14 Important
Example 15 Important
Question 1
Question 2
Question 3 Important
Question 4 Important
Question 5 You are here
Question 6 Important
About the Author
Davneet Singh has done his B.Tech from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 14 years. He provides courses for Maths, Science and Computer Science at Teachoo