Slide24.JPG

Slide25.JPG

  1. Chapter 12 Class 6 Ratio And Proportion
  2. Serial order wise

Transcript

Example 11 If the cost of 6 cans of juice is Rs 210, then what will be the cost of 4 cans of juice?Cost of 6 cans = Rs 210 Cost of 1 cans = Rs 210/6 We need to find Cost of 4 cans Cost of 4 cans = Cost of 1 can × 4 = Rs 210/6 × 4 = 210 × 4/6 = 210 × 2/3 = 70 × 2 = 140 ∴ Cost of 4 cans is Rs 140 = 210 × 2/3 = 70 × 2 = 140 ∴ Cost of 4 cans is Rs 140 = 210 × 2/3 = 70 × 2 = 140 ∴ Cost of 4 cans is Rs 140

About the Author

Davneet Singh's photo - Teacher, Computer Engineer, Marketer
Davneet Singh
Davneet Singh is a graduate from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 8 years. He provides courses for Maths and Science at Teachoo. You can check his NCERT Solutions from Class 6 to 12.