Example 11 - Chapter 12 Class 6 Ratio and Proportion
Last updated at Dec. 16, 2024 by Teachoo
Last updated at Dec. 16, 2024 by Teachoo
Example 11 If the cost of 6 cans of juice is Rs 210, then what will be the cost of 4 cans of juice?Cost of 6 cans = Rs 210 Cost of 1 cans = Rs 210/6 We need to find Cost of 4 cans Cost of 4 cans = Cost of 1 can × 4 = Rs 210/6 × 4 = 210 × 4/6 = 210 × 2/3 = 70 × 2 = 140 ∴ Cost of 4 cans is Rs 140 = 210 × 2/3 = 70 × 2 = 140 ∴ Cost of 4 cans is Rs 140 = 210 × 2/3 = 70 × 2 = 140 ∴ Cost of 4 cans is Rs 140
About the Author
Davneet Singh has done his B.Tech from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 14 years. He provides courses for Maths, Science and Computer Science at Teachoo