Ex 12.3, 7 - Chapter 12 Class 6 Ratio and Proportion
Last updated at Dec. 16, 2024 by Teachoo
Last updated at Dec. 16, 2024 by Teachoo
Ex 12.3, 7 Cost of 4 dozens bananas is Rs 60. How many bananas can be purchased for Rs 12.50? 1 dozen = 12 units 4 dozen = 12 × 4 units = 48 units Number of Bananas purchased for Rs 60 = 48 Number of Bananas purchased for Rs 1 = 48/60 Number of Bananas purchased for Rs 12.50 = 48/60 × 12.50 = 24/30 × 12.50 = 12/15 × 12.50 = 4/5 × 12.50 = 4/5 × 1250/100 = 4/5 × 125/10 = 4/10 × 125/5 = 4/10 × 25 = 100/10 = 10 ∴ 10 Bananas can be purchased for Rs 12.50
About the Author
Davneet Singh has done his B.Tech from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 14 years. He provides courses for Maths, Science and Computer Science at Teachoo