Last updated at Dec. 16, 2024 by Teachoo
Question 5 - Chapter 2 Class 6 Whole Numbers - NCERT Book The school canteen charges Rs 20 for lunch and Rs 4 for milk for each day. How much money do you spend in 5 days on these things? Cost of Lunch for 1 day = Rs 20 Cost of Lunch for 5 days = Rs 20 × 5 Cost of Milk for 1 day = Rs 4 Cost of Milk for 5 days = Rs 4 × 5 Now, Total Cost = 20 × 5 + 4 × 5 = 5 × (20 + 4) = 5 × 24 = 120 Thus, total money spent is Rs 120
About the Author
Davneet Singh has done his B.Tech from Indian Institute of Technology, Kanpur. He has been teaching from the past 14 years. He provides courses for Maths, Science and Computer Science at Teachoo